WPA Logo
WPA Network  
 
 
  • Mount Vernon Christian
  • Concordia Christian Academy
  • Providence Classical Christian
  • Evergreen Lutheran
  • Friday Harbor
  • Crosspoint
  • Grace Academy
  • Tacoma Baptist
  • La Conner
2014 Tri-District 1B/2B Boys Soccer
SHARE

2014 Tri-District

1B/2B Boys Soccer

at Sites TBD
Thu, Oct 30 - Sat, Nov 8

District 1 Contact

Director: Robert Polk
Treasurer: Don Beazizo

PO Box 1133
Burlington, WA 98233
Email: NWDist1@gmail.com
Director Phone: 425-268-3716
Treasurer Phone: 360-708-5587

District 2 Contact

Director: Tom & Marilyn Doyle
1012 110th Ave SE
Bellevue, WA 98004-6809
E-Mail: seaking2@juno.com
Phone: (425) 646-1584
Fax: (425) 646-1821

District 4 Contact

Directors: Tim Graham/Tim Trimble
700 Israel Rd
Tumwater, WA 98501
E-Mail: tim.graham@tumwater.k12.wa.us
Phone: (360) 709-7600
Fax: (360) 709-7602
303 N Church
Montesano, WA 98563
E-Mail: ttrimble@monteschools.org
Phone: (360) 249-1665
Fax: (360) 249-6582

Tournament Director

TBD

Bracketologist

Ted House
WPA Network

Webmaster

Mark Martin
WPA Network

Admissions

Adults / Students w/o ASB $7.00.
Students w/ ASB $5.00.
Children / Seniors $5.00.

MATCH TIMES
Nov. 8 match times could change based on travel needs.

Tournament Seeding

1D1 #1Mount Vernon Christian
2D2 #1Concordia Christian Academy
3D1 #2Providence Classical Christian
4D2 #2Evergreen Lutheran
5D1 #3Friday Harbor
6D2 #3Crosspoint
7D1 #4Grace Academy
8D4 #1Tacoma Baptist
9D1 #5La Conner
Thu, Oct 30 - Sat, Nov 8
at Sites TBD
November 8
  
November 4 or 5
at Higher Seed
November 5
  
November 1
at Higher seed
November 5
  
November 5
at Higher Seed
November 5
  
November 8
November 5
 
      
#1 Tacoma Baptist 0
Providence Clas 6
      
            
   
#5 Tacoma Baptist 0
Grace Acad 4
    
#7 Providence Clas 7
Concordia Chr A 0
   
     
#2 Grace Acad 2
Concordia Chr A 3
     
          
#9 Grace Acad 5
Evergreen Luthe 1
          
#11 Providence Clas 1
Mount Vernon Ch 3
     
#3 Friday Harbor 2
Evergreen Luthe 0
     
          
   
#6 Evergreen Luthe 3
Crosspoint 1
    
#8 Friday Harbor 0
Mount Vernon Ch 4
   
     
#4 Crosspoint 0
Mount Vernon Ch 6
     
          
           
#10 Concordia Chr A 0
Friday Harbor 5
            
            

Hover mouse over game box for more game deteails

Team Awards

(Advance to State)

Champion
Winner Game 11
Second Place
Loser Game 11
Third Place
Winner Game 10
Fourth Place
Loser Game 10
Fifth Place
Winner Game 9
Thu, Oct 30 - Sat, Nov 8
at Sites TBD
November 8
  
November 4 or 5
at Higher Seed
November 5
  
November 1
at Higher seed
November 5
  
November 5
at Higher Seed
November 5
  
November 8
November 5
 
      
#1 Tacoma Baptist 0
Providence Clas 6
      
            
   
#5 Tacoma Baptist 0
Grace Acad 4
    
#7 Providence Clas 7
Concordia Chr A 0
   
     
#2 Grace Acad 2
Concordia Chr A 3
     
          
#9 Grace Acad 5
Evergreen Luthe 1
          
#11 Providence Clas 1
Mount Vernon Ch 3
     
#3 Friday Harbor 2
Evergreen Luthe 0
     
          
   
#6 Evergreen Luthe 3
Crosspoint 1
    
#8 Friday Harbor 0
Mount Vernon Ch 4
   
     
#4 Crosspoint 0
Mount Vernon Ch 6
     
          
           
#10 Concordia Chr A 0
Friday Harbor 5
            
            
Tap game box for more game details

Team Awards

(Advance to State)

Champion
Winner Game 11
Second Place
Loser Game 11
Third Place
Winner Game 10
Fourth Place
Loser Game 10
Fifth Place
Winner Game 9
 
Saturday, November 1, 2014
GameTime/LocationOpponentsWinnerLoser
#3 12:00 PM
Franklin Pierce HS
Friday Harbor 2
@Evergreen Lutheran 0
Friday Harbor to #8 Evergreen Lutheran to #6
#4 1:30 PM
Mount Vernon HS
Crosspoint 0
@Mount Vernon Chr 6
Mount Vernon Chr to #8 Crosspoint to #6
#2 2:00 PM
Pacific Lutheran Universi
Grace Acad 2
@Concordia Chr Acad 3
Concordia Chr Acad to #7 Grace Acad to #5
#1 6:00 PM
Kirkland Lacrosse Center
Tacoma Baptist 0
@Providence Classical Chr 6
Providence Classical Chr to #7 Tacoma Baptist to #5
 
Tuesday, November 4, 2014
GameTime/LocationOpponentsWinnerLoser
#6 3:15 PM
Gordon Field, Bremerton
Evergreen Lutheran 3
@Crosspoint 1
Evergreen Lutheran to #9 Out
 
Wednesday, November 5, 2014
GameTime/LocationOpponentsWinnerLoser
#8 12:00 PM
Mount Vernon HS
Friday Harbor 0
@Mount Vernon Chr 4
Mount Vernon Chr to #11 Friday Harbor to #10
#7 3:00 PM
Washington Premier FC Soccer Fields
Providence Classical Chr 7
@Concordia Chr Acad 0
Providence Classical Chr to #11 Concordia Chr Acad to #10
#5 6:00 PM
Marysville-Pilchuck High
Tacoma Baptist 0
@Grace Acad 4
Grace Acad to #9 Out
 
Saturday, November 8, 2014
GameTime/LocationOpponentsWinnerLoser
#9 11:00 AM
Interlake HS
Grace Acad 5
@Evergreen Lutheran 1
Fifth Place Out
#10 1:00 PM
Interlake HS
Concordia Chr Acad 0
@Friday Harbor 5
Third Place Fourth Place
#11 5:00 PM
Interlake HS
Providence Classical Chr 1
@Mount Vernon Chr 3
Champion Second Place