WPA Logo
WPA Network  
 
 
2019 District 2/4 1B Baseball
SHARE

2019 District 2/4

1B Baseball

Home Sites and Elma HS
Tue, May 7 - Sat, May 11

District 2 Contact

Director: Tom & Marilyn Doyle
1012 110th Ave SE
Bellevue, WA 98004-6809
E-Mail: seaking2@juno.com
Phone: (425) 646-1584
Fax: (425) 646-1821

District 4 Contact

Directors: Tim Graham/Tim Trimble
700 Israel Rd
Tumwater, WA 98501
E-Mail: tim.graham@tumwater.k12.wa.us
Phone: (360) 709-7600
Fax: (360) 709-7602
303 N Church
Montesano, WA 98563
E-Mail: ttrimble@monteschools.org
Phone: (360) 249-1665
Fax: (360) 249-6582

Tournament Director

TBD

Bracketologist

Ted House
WPA Network

Webmaster

Mark Martin
WPA Network

Admissions

Tournament Seeding

1
1D2 #1Evergreen Lutheran
1D4 #1Naselle
2D2 #2Concordia Christian Academy
2D4 #2Mary Knight
3D2 #3Quilcene
4D2 #4Tacoma Baptist
6
Tue, May 7 - Sat, May 11
Home Sites and Elma HS
May 7
at Higher Seed
  
May 9
at Higher Seed
  
May 11
at Elma HS
 
#1 4 Tacoma Baptist 0
2 Concordia Chr A 1
      
      
  
#3 2 Concordia Chr A 2
1 Naselle 12
   
     
#5 1 Naselle 12
1 Evergreen Luthe 3
     
   
#4 3 Quilcene 2
1 Evergreen Luthe 12
  
#2 3 Quilcene 17
2 Mary Knight 11
     
     
     
#6 2 Concordia Chr A 9
3 Quilcene 11
      
      

Hover mouse over game box for more game deteails

Team Awards

(Top 3 to State)

Champion
Winner Game 5
Second Place
Loser Game 5
Third Place
Winner Game 6
Tue, May 7 - Sat, May 11
Home Sites and Elma HS
May 7
at Higher Seed
  
May 9
at Higher Seed
  
May 11
at Elma HS
 
#1 4 Tacoma Baptist 0
2 Concordia Chr A 1
      
      
  
#3 2 Concordia Chr A 2
1 Naselle 12
   
     
#5 1 Naselle 12
1 Evergreen Luthe 3
     
   
#4 3 Quilcene 2
1 Evergreen Luthe 12
  
#2 3 Quilcene 17
2 Mary Knight 11
     
     
     
#6 2 Concordia Chr A 9
3 Quilcene 11
      
      
Tap game box for more game details

Team Awards

(Top 3 to State)

Champion
Winner Game 5
Second Place
Loser Game 5
Third Place
Winner Game 6
 
Tuesday, May 7, 2019
GameTime/LocationOpponentsWinnerLoser
#1 TBD
TBD
Tacoma Baptist 0
@Concordia Chr Acad 1
Concordia Chr Acad to #3 Out
#2 4:00 PM
TBD
Quilcene 17
@Mary Knight 11
Quilcene to #4 Out
 
Thursday, May 9, 2019
GameTime/LocationOpponentsWinnerLoser
#3 4:00 PM
TBD
Concordia Chr Acad 2
@Naselle 12
Naselle to #5 Concordia Chr Acad to #6
#4 4:00 PM
Sprinker Recreation Center
Quilcene 2
@Evergreen Lutheran 12
Evergreen Lutheran to #5 Quilcene to #6
 
Saturday, May 11, 2019
GameTime/LocationOpponentsWinnerLoser
#6 1:00 PM
TBD
Concordia Chr Acad 9
@Quilcene 11
Third Place Out
#5 4:00 PM
TBD
Naselle 12
@Evergreen Lutheran 3
Champion Second Place