WPA Logo
WPA Network  
 
 
  • Evergreen Lutheran
  • Rainier Christian
  • Muckleshoot Tribal School
  • Tacoma Baptist
  • Pope John Paul II
  • Northwest Yeshiva
  • Puget Sound Advent
  • Concordia Christian Academy
2020 SeaTac 1B Boys Basketball
SHARE

2020 SeaTac 1B

Boys Basketball

Finals at Evergreen Lutheran HS
Sat, Feb 8 - Thu, Feb 13

District 2 Contact

Director: Tom & Marilyn Doyle
1012 110th Ave SE
Bellevue, WA 98004-6809
E-Mail: seaking2@juno.com
Phone: (425) 646-1584
Fax: (425) 646-1821

Tournament Director

TBD

Bracketologist

Ted House
WPA Network

Webmaster

Mark Martin
WPA Network

Admissions

Adults & Students w/o ASB $10

Students w/ASB $8

Senior Citizens $8

Children Under 12 $6 Children Under 5 Free

Tournament Seeding

1West #1Evergreen Lutheran
1East #1Rainier Christian
2East #2Muckleshoot Tribal School
2West #2Tacoma Baptist
3West #3Pope John Paul II
3East #3Northwest Yeshiva
4East #4Puget Sound Advent
4West #4Concordia Christian Academy
5East #5
5West #5
Sat, Feb 8 - Thu, Feb 13
Finals at Evergreen Lutheran HS
February 8
at Higher Seed
  
February 10
at Higher Seed
  
February 13
Evergreen Lutheran
 
#1 3 Northwest Yeshi 54
2 Tacoma Baptist 72
      
      
  
#5 2 Tacoma Baptist 55
1 Rainier Chr 60
   
#2 4 Concordia Chr A 36
1 Rainier Chr 60
     
     
     
#9 2 Muckleshoot Tri 59
1 Rainier Chr 58
#3 3 Pope John Paul 33
2 Muckleshoot Tri 59
     
     
  
#6 2 Muckleshoot Tri 78
1 Evergreen Luthe 54
   
#4 4 Puget Sound Adv 52
1 Evergreen Luthe 63
     
    
#10 2 Tacoma Baptist 57
1 Evergreen Luthe 72
     
   
#7 4 Concordia Chr A 64
3 Northwest Yeshi 72
  
      
     
#11 4 Puget Sound Adv 55
3 Northwest Yeshi 50
   
#8 4 Puget Sound Adv 49
3 Pope John Paul 38
  
     
      

Hover mouse over game box for more game deteails

Team Awards

(Top 5 to Tri-District)

First Place
Winner Game 9
Second Place
Loser Game 9
Third Place
Winner Game 10
Fourth Place
Loser Game 10
Fifth Place
Winner Game 11
Sat, Feb 8 - Thu, Feb 13
Finals at Evergreen Lutheran HS
February 8
at Higher Seed
  
February 10
at Higher Seed
  
February 13
Evergreen Lutheran
 
#1 3 Northwest Yeshi 54
2 Tacoma Baptist 72
      
      
  
#5 2 Tacoma Baptist 55
1 Rainier Chr 60
   
#2 4 Concordia Chr A 36
1 Rainier Chr 60
     
     
     
#9 2 Muckleshoot Tri 59
1 Rainier Chr 58
#3 3 Pope John Paul 33
2 Muckleshoot Tri 59
     
     
  
#6 2 Muckleshoot Tri 78
1 Evergreen Luthe 54
   
#4 4 Puget Sound Adv 52
1 Evergreen Luthe 63
     
    
#10 2 Tacoma Baptist 57
1 Evergreen Luthe 72
     
   
#7 4 Concordia Chr A 64
3 Northwest Yeshi 72
  
      
     
#11 4 Puget Sound Adv 55
3 Northwest Yeshi 50
   
#8 4 Puget Sound Adv 49
3 Pope John Paul 38
  
     
      
Tap game box for more game details

Team Awards

(Top 5 to Tri-District)

First Place
Winner Game 9
Second Place
Loser Game 9
Third Place
Winner Game 10
Fourth Place
Loser Game 10
Fifth Place
Winner Game 11
 
Saturday, February 8, 2020
GameTime/LocationOpponentsWinnerLoser
#3 2:30 PM
Muckleshoot Tribal HS
Pope John Paul II 33
@Muckleshoot Tribal 59
Muckleshoot Tribal to #6 Pope John Paul II to #8
#2 6:00 PM
Meridian Middle School (Kent)
Concordia Chr Acad 36
@Rainier Chr 60
Rainier Chr to #5 Concordia Chr Acad to #7
#4 6:30 PM
Evergreen Lutheran HS
Puget Sound Advent 52
@Evergreen Lutheran 63
Evergreen Lutheran to #6 Puget Sound Advent to #8
#1 9:00 PM
Tacoma Baptist HS
Northwest Yeshiva 54
@Tacoma Baptist 72
Tacoma Baptist to #5 Northwest Yeshiva to #7
 
Monday, February 10, 2020
GameTime/LocationOpponentsWinnerLoser
#7 7:00 PM
Seattle Hebrew Academy
Northwest Yeshiva 72
@Concordia Chr Acad 64
Northwest Yeshiva to #11 Out
#8 7:30 PM
Tumwater HS
Pope John Paul II 38
@Puget Sound Advent 49
Puget Sound Advent to #11 Out
#6 7:30 PM
Evergreen Lutheran HS
Muckleshoot Tribal 78
@Evergreen Lutheran 54
Muckleshoot Tribal to #9 Evergreen Lutheran to #10
#5 7:30 PM
Auburn Adventist Academy
Tacoma Baptist 55
@Rainier Chr 60
Rainier Chr to #9 Tacoma Baptist to #10
 
Thursday, February 13, 2020
GameTime/LocationOpponentsWinnerLoser
#11 4:00 PM
Evergreen Lutheran HS
Northwest Yeshiva 50
@Puget Sound Advent 55
Fifth Place Out
#10 5:30 PM
Evergreen Lutheran HS
Tacoma Baptist 57
@Evergreen Lutheran 72
Third Place Fourth Place
#9 7:00 PM
Evergreen Lutheran HS
Rainier Chr 58
@Muckleshoot Tribal 59
First Place Second Place